Az ESR (Európai Radiológus Társaság) Páciensekkel foglalkozó tanácsadó csoportja (PAG) rendszeresen ülésezik, hozzájárul az oktatási törekvésekhez, a betegek álláspontját képviseli a protokollokkal és a minőséggel kapcsolatos valamennyi ESR tevékenységben.
Az ESR valamennyi irányelve és közzétett tudományos cikkei, protokolljai (pl,: ESR Essentials) ma már tartalmaznak a betegek számára készült összefoglalókat (Patient summary), amelyek a laikus olvasók számára közérthető nyelven összefoglalják a dokumentumok fő üzeneteit.
Ezekből szemlézve folyamatosan a legfontosabbak:
Többféle tüdőbetegség érintheti mind a koraszülött, mind a teljesen kifejlett csecsemőket, ahol a képalkotás kulcsfontosságú a pontos diagnózis és a kezelés irányítása szempontjából.
A mellkasröntgenfelvétel és a tüdőultrahang elegendő a legtöbb újszülöttkori tüdőbetegség, köztük az RDS (légzési distressz szindróma), TTN (újszülött átmeneti tachypnoe-ja), MAS (meconium aspirációs szindróma), tüdőgyulladás, CDH (veleszületett rekeszsérv) és FOA (idegentest aspirációja) diagnosztizálásához.
A veleszületett tüdőfejlődési rendellenességek a különböző tünetekkel járó tüdőbetegségek széles skáláját foglalják magukban. Ezek a rendellenességek lehetnek tünetmentesek, vagy már a születéstől kezdve akut vagy visszatérő tünetekkel jelentkezhetnek.
A képalkotó eljárások a gyakran a terhesség alatt észlelt rendellenességek megerősítésére és a gyermek növekedése során bekövetkező változások nyomon követésére szolgálnak.
Tüneteket mutató gyermekeknél a CT-képalkotás elengedhetetlen a tüdőgyulladás szövődményeinek, a CDH (veleszületett rekeszsérv) esetleges kiújulásának és a hörgőtükrözés irányításához FOA (idegentest aspirációja) esetén.
Cikk: Lovrenski, J., Raissaki, M., Plut, D. et al. ESR Essentials: imaging of common paediatric pulmonary diseases—practice recommendations by the European Society of Paediatric Radiology. Eur Radiol (2025). https://doi.org/10.1007/s00330-024-11268-4
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal