Az Európai Radiológiai Társaság (ESR) nyerte az Európai Bizottság "A komputertomográfia indokoltságának javítására irányuló európai koordinált fellépés" (rövidítés: EU-JUST-CT) című pályázatát.
A projekt 2021. április 7-én kezdődött és 2024 márciusáig tart.
A projektet Prof. Boris Brkljacic (University of Zagreb School of Medicine) vezeti, társvezetője Alexandra Karoussou-Schreiner asszony (Egészségügyi Minisztérium, LU) és célja a komputertomográfia indoklásának javítása Európában összehangolt fellépés révén.
A projekt célkitűzései:
- Naprakész információk gyűjtése a CT-vizsgálatok indokoltságáról Európában.
- Közös módszertan kidolgozása a CT-vizsgálatok indokoltságának ellenőrzésére.
- A CT-vizsgálatok indokoltságának összehangolt kísérleti ellenőrzésének elvégzése legalább öt különböző európai országban.
- A CT-vizsgálatok indokoltságának megvitatása a tagállamokkal és további cselekvési lehetőségek meghatározása.
Az orvosi sugárterhelés Európában rendkívül fontos és időszerű téma, a CT-képalkotás kiemelkedő fontosságú. Az orvosi szakmai társaságok, a sugárvédelmi hatóságok és az Európai Bizottság figyelmének középpontjában áll. A gyermekkori képalkotás különösen fontos ebben a tekintetben. Az orvosi sugárterhelés nem megfelelő alkalmazásának jelentőségét számos tanulmány bizonyította, többek között a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) (2009) "Report of a consultation on justification of patient exposures in medical imaging" című tanulmánya. Számos európai országban végeztek nemzeti auditvizsgálatokat a CT- és MRI-vizsgálatok megfelelőségéről, különböző eredményekkel és az ESR határozottan támogatja a képalkotó eljárásokra vonatkozó beutalási iránymutatások terjesztését és használatát (ESR iGuide).
Így ez a projekt egy újabb fontos mérföldkő az ESR és más szervezetekkel - többek között a nemzeti és szakmai társaságokkal, a kapcsolódó szakterületek szakmai társaságaival, a sugárvédelmi szabályozókkal és az egészségügyi minisztériumokkal - folytatott együttműködésében, amelynek célja a BSSD betartásának előmozdítása és fokozása, valamint az indoklás javításának támogatása.
forrás: eurosafeImaging.org
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.