A 21/2018. (VII.9.) EMMI rendelet 11. § szerint a klinikai célú első használatbavétel előtt az engedélyes köteles a berendezéseken átvételi vizsgálatot, ezt követően rendszeresen állapotvizsgálatot végeztetni az NNK-val. A már használatban lévő röntgenberendezések állapotvizsgálatát évente kell megkérni, kivéve fogászati intraorális, csontdenzitometriai és kórtermi mobil röntgenberendezésekét, ahol kétévente esedékes a vizsgálat.
Az NNK akkreditált Sugáregészségügyi Laboratóriuma a vizsgálatokat az érvényben lévő szabványok és nemzetközi ajánlások alapján kalibrált, illetve hitelesített mérőeszközökkel végzi. Az átvételi és állapotvizsgálatok a röntgenberendezések minőségellenőrző programjának alapjait teremtik meg. Annak érdekében, hogy a berendezés életében bekövetkező változásokat nyomon tudjuk követni a két vizsgálat típus műszaki tartalma lényegében megegyezik.
A vizsgálatok átlagos ideje megfelelő körülmények mellett fogászati -, kórtermi mobil- és C-íves sebészeti röntgenberendezéseknél 1 óra, felvételi és/vagy átvilágító berendezéseknél, intervenciós és mammográfiás berendezéseknél 2 óra, valamint CT berendezéseknél 2-3 óra.
A vizsgálat nem tévesztendő össze azokkal a sugárvédelmi mérésekkel, amit más hatóságok engedélyező tevékenységük során végeznek, valamint az OGYÉI által feljogosított cégek időszakos felülvizsgálatával.
A vizsgálatok díjai önköltségszámítás alapján kerülnek meghatározásra minden évben.
Az egyes vizsgálatokhoz a mellékelt útmutatók érhetőek el, illetve ezek tartalmazzák az engedélyesek által végzendő méréseket (állandósági vizsgálatok) is, a minőség-ellenőrző program megalapozásához.
Módszertani útmutató_radiológia.pdf
Az engedélyesek által végzendő mérések (állandósági vizsgálatok) - meghatározott elemei diagnosztikai röntgenberendezéseken:
Az alábbiakban leírtak az ún. állandósági vizsgálatokat ölelik fel, amelyeket az engedélyesnek kell elvégezni.
Ezek egyszerűek, nagyon alacsony eszközigényük van és nem vesz igénybe sok időt a kivitelezésük.
A legtöbb munkahelyen a berendezések gyártói által biztosított eszközökkel lehetőség van a mérések elvégzésére, így további eszközök beszerzése sem feltétlenül szükséges vagy indokolt.
Jelentőségük általánosan abban áll, hogy segítségükkel nyomon követhetőek röntgenberendezések állapotában bekövetkező változások, teljesítőképességük és működőképességük állandósága.
A radiológiai osztályokon működő eszközök általában a legdrágább orvostechnikai berendezések, beszerzésük és fenntartásuk jelentős anyagi megterhelés a kórházak számára. Tehát az üzemeltető, a személyzet és közvetlenül a páciensek érdeke is, hogy a radiológiai eszközök a legmagasabb színvonalon üzemeljenek, és így tényleg megvalósulhasson, hogy az ésszerűen elérhető legalacsonyabb sugárterheléssel járjanak a velük végzett eljárások.
Az alábbiakban leírt állandósági vizsgálatok során keletkezett felvételeket és képanyagot érdemes valamilyen egységes azonosítóval ellátni és hosszabb ideig tárolni.
Jogszabályi háttér:
21/2018. (VII. 9.) EMMI rendelet
11. § (1) Az ionizáló sugárzást létrehozó, vagy a képalkotáshoz szükségszerűen radioaktív izotópot felhasználó gyógyászati berendezések (a továbbiakban: berendezések) üzemeltetése során a berendezések nem megfelelő vagy hibás üzemelésének kiküszöbölése, a dózisok meghatározása és az alkalmazott aktivitások ellenőrzése érdekében az engedélyes köteles gondoskodni a berendezések napi, heti és havi minőségbiztosítási vizsgálatáról (a továbbiakban: minőségbiztosítási program).
A Módszertani útmutató_radiológia.pdf főbb fejezetei:
3.2.1. A röntgenberendezések általános ellenőrzései
3.2.1.1. Szemrevételezéses és mechanikai vizsgálatok
3.2.2. Rontott-felvétel elemzés
3.2.3. Röntgenberendezések üzemnaplója („gépnapló”)
3.2.4. Megjelenítők
3.2.4.1. Vizsgálóábra értékelése
3.2.5. Csontdenzitométerek
3.2.6. Intraorális fogászati röntgenberendezések
3.2.7. Fogászati panoráma röntgenberendezések
3.2.8. Kúpsugaras (cone-beam) fogászati CT berendezések
3.2.9. Felvételi és kórtermi röntgenberendezések
3.2.9.1. Képminőség vizsgálata
3.2.9.2. Automatikus dózisszabályozó ellenőrzése
3.2.10. Átvilágító, sebészeti, intervenciós és angiográfiás röntgenberendezések
3.2.10.1. Átvilágítók kombinált vizsgálata
3.2.11. Mammográfiás röntgenberendezések
3.2.11.1. Fantomfelvétel készítése
3.2.11.2. Automatikus dózisszabályozó ellenőrzése
3.2.11.3. Képreceptor homogenitása (csak CR/DR rendszereknél)
3.2.12. Számítógépes rétegfelvétel-készítő berendezések
3.2.13. Film-fóliás képalkotó rendszerek
3.2.13.1. Előhívó hőmérsékletének meghatározása
3.2.13.2. Szenzitometria (alapfátyol, érzékenység, kontraszt)
3.2.13.3. A rögzítőoldat pH-értéke
3.2.13.4. Kazetták szemrevételezése és karbantartása
3.2.13.5. Erősítőfóliák karbantartása
3.2.13.6. Kazetták fényzárásának vizsgálata
3.2.13.7. Erősítőfólia-film kontaktus vizsgálata
3.2.13.8. Sötétkamra fényzárása
3.2.13.9. Sötétkamralámpák megfelelősége
3.2.13.10. Filmnéző szekrények fényessége
3.2.14. Foszforlemezes képalkotó rendszerek
3.2.14.1. Látens kép feledésének vizsgálata
3.2.14.2. Foszforlemezek variabilitása, eltérései
forrás:
NNK Sugárbiológiai és Sugár-egészségügyi Főosztály - Sugárvédelem - Orvosi sugárterhelések
ÁLLAPOTVIZSGÁLATOK ÉS ÁTVÉTELI VIZSGÁLATOK
https://www.nnk.gov.hu/index.php/sugarbiologiai-es-sugar-egeszsegugyi-foosztaly/sugarvedelem/orvosi-sugarterhelesek/allapotvizsgalatok-es-atveteli-vizsgalatok
Hasonló tartalom:
Állandósági vizsgálatok - röntgen
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.