dr. Zsebők Zoltán
radiológus professzor, az orvostudományok doktora
(Budapest, Józsefváros, 1908. június 28. – Budapest, 1984. február 20.)
Elemi iskoláit Szentgálon (Veszprém vm.) végezte, a bp.-i Lónyay utcai Református Főgimnáziumban érettségizett (1926), a Pázmány Péter Tudományegyetemen általános orvosi oklevelet szerzett (1934), radiológus szakorvosi vizsgát tett (1939), a radiológiai praktikum tárgykörben magántanári képesítést szerzett (1947), az orvostudományok kandidátusa (addigi tevékenységéért, 1952), az orvostudományok doktora (1957).
A bp.-i Szent Rókus Kórház Sebészeti Osztályának segédorvosa (1934–1936), az Eötvös Loránd Rádium és Röntgen Intézet alorvosa (1936–1939). őrisszentmiklóson körorvos (1939. jan.–jún.), a Munkácsi és a Beregszászi Kórház Sebészeti Osztályának főorvosa (1939–1944), a II. vh. végén hadikórházakban szolgált (1944–1945). Az Országos Társadalombiztosítási Intézet (OTI) orvos-aligazgatója (1945. szept.–nov.), a Vallás- és Kulturális Minisztérium (VKM), ill. a Népjóléti Minisztérium államtitkára (1945. nov. 23.–1947. ősz), a VKM Felsőoktatási és Tudományos Főosztályának vezetője (minisztériumi osztályfőnöki rangban, 1947. ősz–1948). A Pázmány Péter Tudományegyetem, ill. a BOTE magántanára (1947–1952) és az I. sz. Sebészeti Klinika egy. docense (1948–1963), a BOTE, ill. a SOTE Radiológiai Klinika klinikaigazgató egy. tanára (1963. jún. 6.–1978. jún. 30.), egyúttal az MTA Orvos-radiológiai Kutatócsoportjának vezetője (1962–1978). A forradalom idején a BOTE forradalmi bizottsága tagja, a Magyar Vöröskereszt kormánybiztosa, ill. az újjáalakult Nemzeti Parasztpárt vezetőségi tagja (1956. okt.–nov.). A Magyarországi Református Egyház zsinatának világi elnöke és a Tiszántúli Református Egyházkerület főgondnoka (1971–1984). Az Országos Béketanács alelnöke (1969–1978). Röntgenanatómiai, sugárbiológiai kutatásokkal foglalkozott, a korszerű radiológiai diagnosztikai módszerek magyarországi bevezetője. Nemzetközileg is jelentős eredményeket ért el az angiográfiás kontrasztanyagok biológiai reakcióinak feltárása terén. A II. világháború után jelentős szerepet játszott a Pázmány Péter Tudományegyetem Orvostudományi Kara épületeinek újjáépítésében.
Gyermekkorát nagyszüleinél, Szentgálon töltötte, majd családja Pestszentlőrincre költözött (a Vércse utcában, kertes családi házban laktak, 1919/20-tól). A II. világháború, közvetlenül a főváros ostroma után az ő kezdeményezésére Pestszentlőrincen hozták létre az ország első Tüdő- és Nemibeteg-gondozó Intézetét. Később Budapesten (Józsefváros, Tisztviselőtelep, VIII. kerület Bíró Lajos utca 54.) lakott. Születésének 100. évfordulóján a Pestszentlőrinci Pedagógiai Intézet és Helytörténeti Gyűjtemény tablókiállítást rendezett (a Lőrinci Nagykönyvtárban, 2008-ban; a kiállítást szerkesztette Schmidt Jánosné). Róla nevezték el a pestszentlőrinci Zsebők Zoltán Szakorvosi Rendelőintézetet (2010-ben). Bronz domborműve az Országos Érsebészeti Klinikán látható (Fekete Tamás alkotása, 1988). A SOTE Radiológiai Klinika alapításának 50. évfordulóján Ratkóczy Nándor és Zsebők Zoltán domborművét megörökítő emléktáblát helyeztek el a klinikán (1997). Tiszteletére a Magyar Radiológusok Társasága Zsebők Zoltán-emlékérmet alapított.
A Magyar Radiológusok Társasága elnöke (1965–1978). A hallei Német Természettudományi Társaság tagja (r.: 1972). Az NSZK, az Osztrák, a Finn, az NDK, a Szovjet és a Csehszlovák Radiológiai Társaság t. tagja.
Munka Érdemrend (1963; arany, 1970 és 1975), Felszabadulási Jubileumi Emlékérem (1970), Szocialista Magyarországért Érdemrend (1978), a Magyar Népköztársaság Zászlórendje (1983). Kossuth-díj (1955), Bugát Pál-emlékérem (1972), Korányi Sándor-emlékérem (1972).
A Magyar Radiológia főszerkesztője (1965-től). A Stratigraphia c. folyóirat szerkesztője.
MRT emlékérem:
Zsebők Zoltán emlékérem. Mindazon radiológusok számára ítélhető oda, akik a szakma fejlesztésében, új vizsgáló módszerek kialakításában szereztek múlhatatlan érdemeket. A magyar radiológiát a külföldi radiológiában elismertetik, és nemzetközi elismerésre is számot tartó munkát fejtettek ki. Odaítélése 2 évenként történik, alkalmanként 1 személy kaphatja.
A Zsebők - dokumentumfilm Zsebők Zoltán professzorról (MRT honlapon)
dr. Zsebők Zoltán
radiológus professzor, az orvostudományok doktora
(1908-1984)
Orvosi Hetilap 1984. 125. évfolyam, 20. szám (1179-1180.o.):
"1984. február 20-án elhunyt Dr. Zsebők Zoltán radiológus professzor, az orvostudományok doktora, a Semmelweis Orvostudományi Egyetem Radiológiai Klinikájának nyugdíjas igazgatója.
A magasan ívelő pálya, a gazdag életmű legfontosabb állomásai:
Dr. Zsebők Zoltán 1908-ban Budapesten született egyszerű család gyermekeként; apja szabósegéd, anyja varrónő volt. Gyermekéveit apja szülőfalujában, a Veszprém megyei Szentgálon töltötte, innen kapta útravalóul az emberekkel való törődést és a társadalom gondjai iránti érdeklődését.1926-ban érettségizett a budapesti református gimnáziumban. 1934-ben avatták orvosdoktorrá a Budapesti Orvostudományi Egyetemen. 1934—39-igközkórházi segéd- és alorvos volt a székesfővárosiRókus Kórházban és az Eötvös Lóránd Rádium és Röntgen Intézetben. Szorgalmára és tehetségére jellemző módon, egészen fiatalon 1939—1944-ig főorvosként vezeti a munkácsi, illetve a beregszászikórházak röntgen osztályait.
Majd rövid időre búcsút mond a radiológiának és egyre magasabb beosztásba kerülvén híven szolgálja a legnehezebb időkben is a magyar egészségügyet: 1945 szeptemberében az OTI önkormányzata orvosaligazgatóvá választotta meg. 1945 novemberétől 1948. március 8-ig a Népjóléti, ill. Kultuszminisztériumban volt államtitkár, ill. miniszteri osztályfőnök. Ebben az időszakban főként a második világháború által lerombolt, szétzilált egészségügyi hálózat újjáépítésével, ezen belül országunk egyetemi és tudományos intézeteinek felépítésével foglalkozott. Jelentős érdemei voltak a Budapesti Orvostudományi Egyetem újjáépítésében és újjászervezésében. 1947-ben a budapesti orvosifakultáson a „Radiológiai Praktikum” témakörből magántanárrá habilitálták.
1948-ban ismét visszatért a gyógyító munkához. 1948—1962. szeptember 1-ig egyetemi docensként vezette az I. sz. Sebészeti Klinikai és az ideintegrált röntgen osztályokat. 1962. szeptember 1-től 1978-ig, nyugdíjazásáig a Budapesti Radiológiai Klinika előbb megbízott, majd kinevezett tanszék-vezető egyetemi tanára, illetve igazgatója volt.
Dr. Zsebők Zoltán szerteágazó tudományos tevékenységéről a számadatok mindent elárulnak: a közel 200 megjelent közlemény, az 5 — több nyelven és több kiadásban megjelent — monográfia, tankönyvek fémjelzik aktivitását, képességét és tudását. Szinte felsorolhatatlan azon nemzetközi kongresszusok száma, ahol üléselnök, vagy referens volt.
A saját tudásának gyarapítása, a hazai radiológia fejlesztése, elismertetése érdekében megfordult a világ szinte valamennyi rangos radiológiaiintézetében. De munkatársai és tanítványai részére is lehetővé tette, hogy az általa kiépített külföldikapcsolatokból származó szakmai előnyökből ők is részesüljenek, megteremtvén a korszerű radiológiai metodikák hazai bevezetésének feltételeit, ezzel is hozzájárulván a betegellátás színvonalának emeléséhez. Mindezek eredményeképpen Dr. Zsebük Zoltánt számos külföldi radiológus társaság — American College of Chest Physicians, a Szovjetunió Moszkvai Röntgentársasága, a Finn Radiológus Társaság választotta tb. tagjává. Ezenkívül tagja volt a „Deutsche Akademie der Naturforscher Leopoldina” társaságnak. Számos nívós külföldi folyóiratnak volt szerkesztőbizottsági tagja.
Dr. Zsebők Zoltán professzornak a sors jóvoltából megadatott, hogy a változó történelmi időkben igen széles területen dolgozhasson. Igen jó időbeosztással, a benne feszülő energiából, az örökös tenniakarásból még arra is maradt ereje, hogy a Radiológiai Klinika irányítása mellett társadalom-politikai vezetői teendőket, funkciókat lásson el. Mint az Országos Béketanács alelnöke, mint a Hazafias Népfront Országos Tanácsának elnökségitagja, mint a Tiszántúli Református Egyházkerület főgondnoka és a Magyarországi Református Egyház Zsinatának világi elnöke maradandó érdemeket szerzett az állam és egyház közismerten jó viszonyának megformálásában.
Államunk Dr. Zsebők Zoltán professzor kiemelkedő szervezési, tudományos és közéleti tevékenységét számos kitüntetéssel honorálva — Kossuth-díj, Köztársasági Érdemrend tiszti keresztje, Népköztársasági Érdemérem, Munka Érdemrendarany fokozata (három alkalommal), Felszabadulási Jubileumi Emlékérem, Szocialista Magyarországért Érdemérem és a Magyar Népköztársaság Zászló rendje — ismerte el.
Dr. Zsebők Zoltán professzor élete utolsó lépcsőfokát a Radiológiai Klinika épületében tette meg, ott, amelynek megvalósításában érdemei múlhatatlanok, ahol tulajdonképpen élt és közismertmunkabírással dolgozott halála pillanatáig.
Zsebők professzor gazdag életműve és szellemihagyatéka kötelez bennünket arra, hogy emlékétkegyelettel ápoljuk és megőrizzük.
Horváth Ferenc dr."
1973. június 10. Hajdú-Bihari Napló:


A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.